LE BOIS-COLOMBES CHESS MASTER 2012
PARTICIPANTS OPEN A
Bois-Colombes Chess Masters – Open A
Nr Nom Elo Cat. Fede Ligue Club
1 g ABERGEL Thal 2439 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
2 m ONKOUD Abdelaziz 2384 F Sen MAR IDF Alekhine Noisy Le Grand
3 m SHIRAZI Kamran 2383 F Vet FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
4 f TOULZAC Pierre-Yves 2264 F Sen FRA IDF L’Echiquier Chellois
5 BERTHIER Hugo 2220 F Sen FRA IDF Alekhine Noisy Le Grand
6 f DAURELLE Herve 2200 F Sen FRA IDF Clichy-Echecs-92
7 CALLET Emmanuel 2186 F Sen FRA IDF Issy-Les-Moulineaux
8 f GLICENSTEIN Asher 2151 F Sen FRA IDF Chess 15
9 FOURNET Arnaud 2142 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
10 VALENCA Mathieu 2108 F Sen FRA IDF Malakoff et Mat
11 DEBEAUNE Robin 2107 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
12 PLANE Boris 2073 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
13 LEULY Max 2058 F Sen FRA IDF Malakoff et Mat
14 FERRY Roger 2039 F Vet FRA IDF C.E. Colombes
15 ff DACALOR Aurelie 2032 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
16 BENSAID Alexandre 2032 F Jun FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
17 DUMAS Charles 2024 F Min FRA IDF Cavalier de la Tourelle Saint-Mande
18 DIZDAREVIC Barbara 2017 F Jun SRB
19 LAM-ROQUES Kalvin 2008 F Min FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
20 MARIN Frederic-Vincent 2007 F Sen FRA IDF Malakoff et Mat
21 SOUPIZON Remi 2002 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
22 SMATI Reda 1986 F Sen FRA IDF L’Echiquier du Lac Enghien
23 GRIGORIAN Roudolph 1985 F Cad FRA IDF U.S.Villejuif Echecs
24 BAUDON Sebastien 1983 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
25 KONOPKA Jeremiasz 1959 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
26 LEMOINE Thomas 1958 F Sen FRA IDF Alekhine Noisy Le Grand
27 CHASEZ Fabien 1952 F Sen FRA IDF Livry Gargan « La Dame de Sévigné »
28 MOHAMMAD Fahim 1950 F Ben FRA IDF Thomas Bourgneuf – Creteil
29 GAUTIER Joel 1944 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
30 MOUSA Medhat 1942 F Sen EGY IDF Bagneux
31 EK Alexandre 1939 F Min FRA IDF Cercle d’Echecs de Villepinte
32 DAGONIA Steve 1935 F Sen FRA IDF L’Echiquéenne de Survilliers
33 SALIOU Jean-Yves 1934 F Sen FRA IDF Le Cavalier Fou Melun
34 SCHWINDLING Jerome 1928 F Sen FRA IDF C.E. Fontenay le Fleury « Les Fous Furieux »
35 HAMEAU Cyril 1924 F Sen FRA IDF Echiquier de Cergy
36 DUVICQ Arnaud 1923 F Sen FRA IDF CSME ACAL
37 BONVALOT Isabelle 1910 F Sen FRA IDF Clichy-Echecs-92
38 BETARI Abdelkrim 1910 N Sen MAR IDF Club 608 d’Echecs Paris
39 MARIMOUTOU Loic 1910 F Cad FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
40 DICANOT David 1906 F Sen FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
41 DORVAL Olivier 1901 F Sen FRA IDF Aubervilliers
42 BEN-ABED Mehdi 1896 F Cad FRA IDF Clichy-Echecs-92
43 BEX Emmanuel 1887 F Sen FRA IDF Club 608 d’Echecs Paris
44 MEZZADRI Malik 1884 F Sen FRA IDF Sporting Cheminot Pratique Omnisport
45 BALDI Valentine 1873 F Min FRA IDF C.E. de Bois-Colombes
46 TROUVE Guillaume 1860 F Pup FRA ALS Mulhouse Philidor
47 ROQUE Gaetan 1843 F Ben FRA IDF Cavalier de la Tourelle Saint-Mande
48 BOYER Jean-Francois 1841 F Sen FRA IDF Cavalier de La Reine Bourg-La-Reine
49 HEYMAN Jacques 1838 F Vet FRA NPC Le Touquet – Cote d’Opale
50 THEODORE Simon 1837 F Sen FRA IDF Paris Echecs Passion
51 LADHUIE Jerome 1817 F Sen FRA IDF Club 608 d’Echecs Paris
52 TRUONG Hubert 1804 F Sen FRA IDF Malakoff et Mat
53 CHITRIT Norbert 1795 F Vet FRA IDF A.S.C. BNP Paribas Paris